System wyłaniania Reprezentacji PFKC kobiet i mężczyzn w sezonie 2022/2023

Polska Federacja Klubów Curlingowych przedstawia system wyłaniania reprezentacji kobiet i mężczyzn na Mistrzostwa Europy grupy C rozgrywane na przełomie kwietnia i maja 2023.

Reprezentacja PFKC Mężczyzn zostanie wyłoniona w Turnieju Kwalifikacyjnym, który rozegrany zostanie w hali Curling Łódź w dniach 15*-19 marca 2023. Weźmie w nim udział 8 drużyn. 4 drużyny uzyskają awans poprzez Polską Ligę Curlingu – będą to cztery najlepsze drużyny Ekstraligi w sezonie 2022/2023. Kolejne cztery drużyny zostaną wyłonione w otwartych dla pozostałych drużyn eliminacjach, które zostaną rozegrane po zakończeniu sezonu PLC – w dniach 3**-5 marca 2023 w hali Curling Łódź.

Reprezentacja PFKC Kobiet zostanie wyłoniona w Turnieju Kwalifikacyjnym, który rozegrany zostanie w hali Curling Łódź w dniach 16*-19 marca 2023. Weźmie w nim udział 6 drużyn. 3 drużyny uzyskają awans poprzez Polską Ligę Curlingu – będą to trzy najlepsze drużyny Ekstraligi w sezonie 2022/2023. Kolejne trzy drużyny zostaną wyłonione w otwartych dla pozostałych drużyn eliminacjach, które zostaną rozegrane po zakończeniu sezonu PLC w dniach 3**-5 marca 2023 w hali Curling Łódź.

Szczegóły rozgrywek przedstawione są na załączonej grafice.

Zwycięzcy Turnieju Kwalifikacyjnego uzyskają prawo do reprezentowania PFKC na Mistrzostwach Europy grupy C (29 kwietnia-6 maja, Dumfries, Szkocja). W przypadku awansu reprezentacji do ME grupy B, drużyna zachowuje prawo do udziału w tychże zawodach w listopadzie 2023.

PFKC zaznacza również, iż w chwili obecnej nie dysponuje żadnymi środkami finansowymi, umożliwiającymi pokrycie wyjazdu reprezentacji na te zawody, co oznacza, iż zwycięzcy TK zobowiązani będą do samodzielnego sfinansowania startów.

Opracowany system jest elementem strategii PFKC zakładającej wykorzystanie rozwijanych od 8 lat rozgrywek Polskiej Ligi Curlingu, jednocześnie nie zamykając drogi do reprezentacji drużynom, które z różnych przyczyn nie startują w PLC. System ten będzie ewoluował w zależności od rozwoju spraw formalnych związanych z uznawaniem PFKC jako reprezentanta polskiego środowiska curlingowego.

Rozegranie Turniejów Kwalifikacyjnych i nominowanie reprezentacji na Mistrzostwa Europy grupy C jest uzależnione od przyjęcia Polskiej Federacji Klubów Curlingwych w poczet członków Światowej Federacji Curlingu (WCF) podczas wrześniowego Kongresu WCF.

PFKC zastrzega sobie prawo do zmiany przyjętego systemu w przypadku istotnych zmian w otoczeniu administracyjno-prawnym Federacji. W przypadku pytań związanych z Turniejami Kwalifikacyjnymi prosimy o kontakt pod adresem: pfkc@pfkc.pl

 

*planowane oficjalne treningi przed turniejami: TK mężczyzn w środę 15 marca w godzinach wieczornych; TK kobiet w czwartek 16 marca w godzinach wieczornych
Zaplanowanie treningów jest zależne od dostępności hali Curling Łódź oraz kalkulacji wysokości wpisowego. Pierwsza kolejka TK mężczyzn zostanie rozegrana w czwartek 16 marca, pierwsza kolejka TK kobiet zostanie rozegrana w piątek 17 marca.

**w przypadku dużej ilości zgłoszonych drużyn możliwe jest rozpoczęcie eliminacji w czwartek 2 marca 2023.

(Elementy oznaczone gwiazdkami zostały dodane dnia 06.08.2022r.)