Polski Związek Curlingu wykluczony ze Światowej Federacji Curlingu

11 września 2021 r. stało się coś, co z jednej strony jest bardzo bolesne dla Polski, ale z drugiej, taka sytuacja stwarza przestrzeń na otwarcie zupełnie nowego rozdziału historii polskiego curlingu – Polski Związek Curlingu (PZC) został wykluczony z członkostwa w Światowej Federacji Curlingu (WCF).

W imieniu całego środowiska curlingowego w Polsce składamy gorące podziękowania wszystkim delegatom, którzy zdecydowali się oddać swój głos za jaśniejszą przyszłością dla środowiska curlingowego w Polsce.

Zdajemy sobie sprawę, że dla wielu z Was ta decyzja była trudna do podjęcia i często trudne do zrozumienia czemu to będzie lepsze dla Polski. Nie do pomyślenia bowiem może być fakt, że curlerzy walczą o to, aby pozbawić członkostwa w WCF ich własny kraj. Obecnie, jako społeczność curlingowa w Polsce jesteśmy poza strukturami WCF i to nie jest dla nas przyjemne. Ale jako Polska nie opuszczamy curlingowej rodziny i postaramy się wrócić do struktur WCF tak szybko, jako będzie to możliwe.

Taka ścieżka to było jedyne wyjście, aby stworzyć szansę na nowy start. I aby również tu w Polsce, Ministerstwo Sportu i Polski Komitet Olimpijski mogły podjąć właściwe kroki, aby zatrzymać zło, jakie toczyło Polski Związek Curlingu.

Dlatego tym bardziej dziękujemy Zarządowi WCF oraz wszystkim delegatom, którzy pomogli Polsce w tym kroku.

Nie bez znaczenia w doprowadzeniu do miejsca, w którym jesteśmy, jest również głos polskich curlerów. Wielu z nas wzięło udział w oddolnej inicjatywie #voteforcurlers, poprzez którą chcieliśmy pokazać światu, że działania i zaniechania PZC uderzały w sportowców, zarówno tych profesjonalnych, jak i tych, którzy w curlingu upatrują przede wszystkim dobrą zabawę.

Dziękujemy polskim curlerom za to, że udało nam się zjednoczyć w tej kilkuletniej walce.

Wykluczenie PZC z WCF nie jest jednak celem tych wszystkich działań, a jedynie krokiem na długiej drodze do normalizacji w Polskim curlingu. Celem jest doprowadzenie do tego, aby polski curling wrócił do zawodników. Abyśmy mogli sami decydować o tym, co jest dla nas najlepsze. Aby curlerów reprezentowali curlerzy a nie środowiska zupełnie niezwiązane z tym sportem. Aby środki przeznaczone na rozwój tej dyscypliny w Polsce faktycznie trafiały na ten cel. Aby najlepsze drużyny w kraju otrzymywały wsparcie na najwyższym możliwym poziomie. Aby prowadzone było szkolenie dla najmłodszych adeptów naszej dyscypliny. Aby curling był szeroko promowany zarówno na poziomie lokalnym jak i ogólnokrajowym. Długo można by jeszcze wymieniać obszary, które dzięki wykluczeniu PZC będzie można zainicjować. To nowy początek.

Jako Zarząd Polskiej Federacji Klubów Curlingowych zapewniamy, że będziemy pracować nad tym, aby jak najszybciej umożliwić Polsce powrót do struktur WCF. Jesteśmy w roboczym kontakcie ze wszystkimi organami, które mogą nam w tym pomóc.

Nasze kolejne działania będą koncentrować się zatem na tym, aby:

1) konsolidować wszystkie kluby sportowe i organizacje naprawdę zainteresowane curlingiem w Polsce – curling jest bowiem dla wszystkich, którym zależy na tym sporcie i którzy działają zgodnie z duchem curlingu

2) prowadzić wszelkie działania prowadzące do tego, aby jak najszybciej – w prawnie możliwych terminach - uzyskać ponownie dla Polski członkostwo w WCF.

Życzymy wszystkim polskim curlerom, abyśmy wspólnie jak najszybciej świętowali powrót do WCF i mogli się cieszyć z sukcesów naszych zawodników. Przed nami wszystkimi jeszcze bardzo dużo pracy, ale z Waszym wsparciem, głęboko wierzymy, że już niedługo zrealizujemy nasze cele.

Jeśli chcecie pomóc i zaangażować się w odbudowę polskiego curlingu, piszcie do nas na pfkc@pfkc.pl.

Pozdrawiamy,

Zarząd Polskiej Federacji Klubów Curlingowych

https://worldcurling.org/2021/09/2021-virtual-aga/