No Tick-Shot Rule w sezonie 2022/23!

Od 7 do 11 września w Lozannie odbył się kongres Światowej Federacji Curlingu. Oprócz przyjęcia naszej federacji w poczet członków, została również wprowadzona zmiana w przepisach gry.

Testowana w poprzednim sezonie zasada “No-Tick Rule” została oficjalnie wprowadzona (póki co na najbliższy rok) do zasad gry. Wcześniej 5 pierwszych kamieni nie mogło zostać wybitych ze strefy strażników, jednakże mogły być dowolnie przesuwane póki jej nie opuszczały. Teraz jednak - kamień przeciwników, który dotyka linii centralnej - nie może przestać się z nią stykać. Jeżeli w wyniku naszego rzutu kamień przeciwników dotykający linii centralnej odsunie się od niej, mogą oni usunąć nasz kamień z gry i wrócić do wcześniejszego ustawienia lub zaakceptować i zostawić powstały układ kamieni.

Jak możemy przeczytać w dokumentach WCF jest to “zasada testowa”, więc nie wiadomo jeszcze czy przyjmie się na stałe, jednakże na ten moment obowiązuje i będzie obowiązywać na wszystkich zawodach czwórek w tych sezonie np. na zbliżających się mistrzostwach czwórek mieszanych. Zasada nie będzie stosowana w przypadku zawodów par mieszanych i par mieszanych wózków. Nowy przepis obowiązywał będzie również podczas wszelkich zawodów PFKC, które będą odbywać się w tym sezonie. Zawodnik Bartosz Łobaza zapytany o zdanie na temat zmian odpowiada: “Na pewno zmieni to trochę grę - na ciekawszą dla widzów, za to bardziej wymagającą dla zawodników”.

Podsumowując - nowa zasada już obowiązuje, jeszcze nie wiemy jak się sprawdzi, ale możemy zauważyć konsekwencję WCFu we wprowadzaniu zmian, które mają zwiększyć zainteresowanie dyscypliną wśród widzów oraz nakłaniać zawodników do bardziej ofensywnej gry, czego efektem ma być mniej wyzerowanych endów oraz zwiększenie szans drużyny grającej bez hammera w ostatnim endzie.

autor: Paweł Szawara